Évezredek óta az emberek a szívet tekintették a szeretet, bölcsesség, bátorság forrásának, központjának. Persze ezt eddig senki sem bizonyította, de valahogyan mégiscsak világszerte ez élt az emberekben. Talán nem véletlenül.
Pár évvel ezelőtt egy kutatócsoport elkezdett a szívvel foglalkozni és mélyreható kutatásokat végeztek e területen és komoly megdöbbenésre okot adó következtetésekre jutottak, ugyanis igazolást nyert az emberek évezredes hite: a szív valóban a központja a szeretetnek, bölcsességnek és bátorságnak. A szívnek, a vér pumpálásán túl sokkal nagyobb szerepe van az ember életében.
A kutatások bizonyították, hogy hogyan és miért van hatása a szívnek az éleselméjűségünkre, a kreativitásunkra, az érzelmi egyensúlyunkra és a személyes hatékonyságunkra. A szív több mint egy egyszerű pumpa. A szív gyakorlatilag egy magasan rendezett és szervezett információ feldolgozó központ, amelynek megvan a saját „agya”, amellyel az idegrendszert, hormonális rendszert és egyéb módozatokat felhasználva kommunikál az Aggyal. Ezek a hatások befolyásolják az Agy működését, a szervek többségét és végső soron hatással vannak az életminőségünkre.
A kutatások igazolták hogy az agyunk és a szívünk közti kommunikáció nem egyirányú, az agytól a szív felé, hanem egy rendkívül dinamikus, folyamatos, kétirányú párbeszéd, amellyel egymás működését oda-vissza befolyásolják.
A kutatások kimutatták, hogy a szív a következő módokon befolyásolja az agyunkat:
- Az idegrendszeren keresztül
- A lüktetésén keresztül
- A termelt hormonokkal
- Az általa generált elektromágneses mező segítségével
A kutatók megfigyelték, hogy hogyan reagál az agy a szív által küldött jelzésekre akkor amikor intenzív érzelmeket él meg az ember. Az eredmények azt mutatták, hogy amikor az ember őszinte, pozitív érzelmeket él át, a szív ritmusa koherenssé válik ezáltal az agy felé küldött információ tartalma is megváltozik amely közvetlenül módosítja az agyunk teljesítményét.
A szívünk egy rendkívül erős elektromágneses teret képes generálni önmaga körül és természetesen ezáltal az emberi test körül. A szív elektromos energiája 60-szor erősebb az agyunk elektromosságánál. A szív mágneses mezejének energiája pedig 5000-szer erősebb az agy által generált térhez képest és a test körül is érzékelhető. Ez utóbbi megállapítás további kutatásokat eredményezett. Arra voltak kíváncsiak a kutatók, hogy ha ez a mező a testünkön kívül is jelentkezik, akkor vajon mások is képesek „fogni az adást”?
Az eredmény döbbenetes volt. Kimutatták hogy az egyik ember szívének ritmusa, mezeje közvetlenül kihatással van a másik ember agyának működésére. Képesek vagyunk tehát érzékelni a másik ember érzelmi állapotát, boldogságát, feszültségét búját, baját. Ez egy újabb magyarázatot ad a szavak nélküli kommunikáció létezésére. Nem véletlen, hogy bizonyos emberek társaságában rendkívül jól, másokéban pedig rosszul érezzük magunkat.
A következtetéseket mindenki levonhatja. Az érzelmeink sokkal jobban befolyásolják az életünket mint azt gondoltuk volna. Persze azt eddig is tudtuk, hogy a stressz, a bánat, a szorongás, a neheztelés stb hosszú távon megbetegít, de most már az is bizonyos, hogy ha a boldogságunkra fókuszálunk, ha gyakrabban tapasztaljuk meg a szeretet érzését, sokkal összeszedettebbek, egészségesebbek leszünk és a társas kapcsolataink is átalakulnak, a családunkról már nem is beszélve.